مطالب و مقالات خواندنی | رضا کمیجانی

رضا کمیجانی کارشناس ارشد مدیریت / بازاریابی۱۷ سال تجربه اجرایی موفق و موثر

مروری بر آخرین وضعیت شاخصهای اقتصادی منتخب

مشاغل آینده بازنمایی فرصتها در اقتصاد جدید

تحلیل وضعیت اقتصاد ایران و جهان در شش ماهه دوم سال 99

هوشین کانری

برند کارفرمایی

برند کارفرمایی چیست ؟

برند عبارت است از تصویری ذهنی که یک محصول ، خدمت یا سازمان در ذهن مشتریان ، مخاطبان و مصرف کنندگان خود ایجاد کرده است ، یک برند معتبر و خوشنام معمولامترادف با کیفیت ، عملکرد ، قابلیت اطمینان ، پایداری و دوام ، غرور و افتخار ، پرستیژ ، تکنولوژی روز و…. است .

سازمان های موفق جهان ،هزینه های زیادی می کنند تا برآوازه و اشتهار برند خود و محصولاتشان بیفزایند ، چرا که برند باعث جلب اعتماد مشتریان ، افزایش سهم بازار ، تمایز محصول در مقایسه با محصولات رقبا و افزایش در آمد و سود می شود . برند خوب و خوشنام باعث می شود تا مشتری درباره کیفیت ، مطلوبیت و قابل اعتماد بودن محصول تردید نکند و در انتخاب و خرید محصول مورد نظر تسریع کند .

اگر افراد جویای کار در بازار کار را هم مشتری بالقوه تصور کنیم که در صورت اعتماد به سازمان و درصورت داشتن تصویر ذهنی مثبتی از آن برای جذب و استخدام تمایل و گرایش پیدا می کنند ، آنگاه به اهمیت سرمایه ای به نام (( برند کارفرمایی)) پی می بریم .

اگر برند محصول را رابطه روانی و عاطفی بین تولید کننده و مصرف کننده بدانیم ، برند کارفرمایی رابطه عاطفی و روانی بین کارفرما و داوطلبان استخدام است .

برند کارفرمایی خوب به معنی آن است که سازمان مورد نظر محیط مساعدی برای کار کردن دارد ، پرداخت های خوب و منصفانه ای دارد ، برای رشد و یادگیری و پیشرفت کارکنانش برنامه های مناسبی اجرا می کند ، کارکنان را در موفقیت ها سهیم می کند ، نیازهای متنوع کارکنان را ارزشمند تلقی کرده و حتی الامکان تامین می نماید .

اهمیت برند کارفرمایی به اندازه ای است که بعضی از صاحبنظران تلاش برای ارتقاء آوازه و اعتبار کارفرمائی سازمان را موثرترین و تعیین کننده ترین استراتژی استخدامی می دانند . این استراتژی فعال و بلند مدت پیامدهای مهم و مفیدی برای سازمان دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • جذب تعداد بیشتری از داوطلبان استخدام
  • زمینه سازی برای استخدام کارکنان شایسته تر
  • کاهش هزینه های استخدام
  • کاهش نیاز سازمان به استخدام های جدید به دلیل افزایش نرخ ماندگاری کارکنان موجود
  • افزودن بر حسن شهرت سازمان در بازارهای مختلف ( بازار محصول ، بازار سرمایه ، بازار کارو…..)

اهمیت برند کارفرمایی وقتی زیادتر می شود که بازار کار هم تبدیل به بازارهای رقابتی تبدیل شده است و در آن کارکنان زیادی به دنبال فرصت های کاری جدیدتر باشند و یا کارکنان زیادی از شرایط کاری خود ناراضی باشند و رقابت بین کارفرمایان برای جذب و حفظ نخبگان و بهترین ها شدید باشد . در واقع برند کارفرمایی برای جذب و حفظ دانشگران ، متخصصان ، حرفه ای ها و مدیران کارآمد وموثر اهمیت مضاعفی دارد .

در حال حاضر 57% از سازمانهای آمریکایی دارای استراتژی هایی رسمی در باره برند کارفرمایی خود هستند و این کار را به عنوان یک استراتژی بلند مدت و مستمر دنبال می کنند .

31% از سازمانهای دارنده این استراتژی ، وظیفه ایجاد ، تقویت و حفظ برند کارفرمایی را به واحد منابع انسانی واگذار کرده اند .27% از سازمانها مدیران ارشد مستقیما این مسئولیت را برعهده گرفته اند و در 22% موارد این وظیفه را به واحدهای بازاریابی و فروش که در زمینه برند سازی محصول و خدمات تجربه دارند واگذار کرده اند .12% شرکتها نیز این مسئولیت را بر عهده واحد آموزش و توسعه منابع انسانی و 7% نیز به سایر بخش ها واگذار کرده اند .

شرکت فیلیپس مدعی است که از طریق اجرای این استراتژی در بازار چین توانسته است رتبه خود را در فهرست کارفرمایان ایده آل از دیدگاه افراد جویای کار از رتبه 14 در سال 2003 به رتبه 4 در سال 2005 برساند .تجربه فیلیپس نشان می دهد در شرایط سخت رقابتی که سازمانها باید از منابع انسانی با استعداد و شایسته برخوردار باشند ، داشتن یک برند کارفرمایی مشهور ، جذاب و معتبر مهمترین عامل در جذب ، استخدام و نگهداری کارکنان شایسته است .

مهمترین نکته ای که در برند کارفرمایی می بایست در نظر داشت این است که ساختن این نوع برند از درون سازمان آغاز می شود و کارکنان موجود سفیرانی برای ترویج و ارتقاء برند کارفرمایی آن هستند . به عبارت دیگر کارکنان هر شرکت بهترین و معتبرترین مرجع و منبع اطلاعاتی هستند که می توانند به داوطلبان استخدام اطمینان دهند که سازمان آنها کارفرمای خوب و شایسته ای است .

برگرفته از کتاب : شرکتهای موفق جهان چگونه استخدام می کنند

نوشته : دکتر بهزاد ابوالعلائی

ناشر : سازمان مدیریت صنعتی

مفهوم اصطلاک سازمانی چیست